KAJ JE WLAN/WIFI?

WLAN pomeni „Brezžično lokalno omrežje“ in se uporablja za nastavitev lokalnih računalniških omrežij. V nasprotju z omrežji, ki so povezana preko kablov, so prenosni računalniki, pametni telefoni in tablični računalniki med seboj brezžično povezani preko radijskih valov. WiFi se pogosto uporablja kot sopomenka besede WLAN. Danes je dostop do WiFi-ja mogoč vsepovsod – v hotelih, barih, restavracijah, knjižnicah in drugih javnih prostorih. Uporaba WiFi-ja v zasebnih gospodinjstvih je prav tako postala nepogrešljiva. Brezžično lokalno omrežje uporabnikom ponuja večjo pasovno širino z nižjimi stroški, ne glede na izbrano mobilno omrežje.

NA KATERI FREKVENCI DELUJE WIFI?

Do zdaj sta bila za WiFi (2,4 GHz in 5 GHz) sproščena dva nelicencirana frekvenčna bloka. To so frekvence, ki jih je mogoče uporabiti v industriji, znanosti, medicini in na domačih področjih.

WiFi uporablja impulzne visokofrekvenčne signale. To pomeni, da signal ni vezan, temveč se vklopi in izklopi v določenem ritmu. To se pogovorno imenuje WiFi sevanje. Majhni podatkovni paketi se običajno pošiljajo preko brezžične dostopne točke (WAP – Wireless Access Point) ali s pomočjo usmerjevalnika (rutarja) na vse postaje v območju sprejema. Govor in prenos podatkov poteka preko radijskih valov.  

Bluetooth in WiFi vsebujeta naslednje podatke: WiFi in Bluetooth uporabljata frekvenčni pas ISM 2,4 GHz. Poleg tega se sprosti frekvenca od 5.150 do 5.350 in 5.470 do 5.725 GHz. Največje dovoljeno sevanje je odvisno od frekvenčnega območja:

  • 100 mW v frekvenčnem pasu ISM 2,4 GHz.
  • 200 mW od 5,15 do 5,35 GHz (uporaba je dovoljena samo v zaprtih prostorih, kot so zgradbe in letala).
  • 1000 mW od 5,470 do 5,725 GHz. Frekvence nad 5,25 GHz je dovoljeno uporabljati samo s samodejnim nadzorom moči; sicer velja 50 % nižja meja.

Najvišje možne ravni sevanja temeljijo na namišljeni standardni anteni, ki seva v vse smeri. Če se upoštevajo dovoljene moči sevanja, se lahko uporabljajo usmerjene sevalne antene.

Razponi WiFi naprave obsegajo od 25 m (v stavbah) do 150 m (na prostem). Če uporabljamo posebno usmerjene antene, lahko obseg razširimo na več kilometrov. Preko WiFi-ja se lahko povežejo vsa mesta.

KAKŠNI SO UKREPI VLADE IN DRŽAVNIH SLUŽB ZA NAŠO ZAŠČITO?

Ukrepi za zaščito prebivalstva pred negativnimi učinki, ki nastajajo zaradi elektromagnetnih polj iz nizkofrekvenčnih in enosmernih sistemov (DC sistemi), so določeni v Pravilniku o izvajanju Zakona o nadzoru emisij (26th BImSchV), ki omejuje vrednost emisij. Zvezdni urad za varstvo pred sevanjem priporoča še dodatne varnostne ukrepe.

Domneva, da sevanje iz pametnih telefonov in drugih virov mobilne komunikacije nima negativnih učinkov na ljudi, je še vedno prisotna. Vrednost SAR (specifična stopnja absorpcije) se uporablja za določanje mejnih vrednosti emisij v območju mobilnih komunikacij. Je merilo za absorpcijo elektromagnetnega polja v telesu. Absorpcija elektromagnetne energije povzroči segrevanje telesa, zaradi tega mejne vrednosti emisij za pametne telefone, WiFi in druge temeljijo le na toplotnem učinku elektromagnetnega sevanja. Drugi vplivi sevanja, na primer možna poškodba celičnega genoma, se ne upoštevajo.

Najvišje priporočene vrednosti sevanja za varovanje zdravja so:

  • 8 W/kg v povprečju za celotno telo.
  • 2 W/kg v povprečju na posamezne dele telesa, kot je na primer glava.

KAKŠNI SO PREVENTIVNI UKREPI?

Upoštevati je potrebno minimalne razdalje, ki jih določi proizvajalec brezžičnih naprav. Poleg tega se priporoča, da se čim manj izpostavljamo sevanju, uporabo omrežja povezanega preko kablov in čim manj uporabo brezžičnih omrežij. Priporoča se tudi, da ne postavljamo brezžičnih dostopnih točk (WAP) v neposredni bližini oseb (na primer na delovnem mestu). Wi-Fi je del našega mobilnega in vsakdanjega sveta. Vsak posameznik se lahko sam odloči, ali si ga želi uporabljati in kdaj. Ne moremo pa nadzorovati uporabe brezžičnih naprav naših sosedov in okolice (restavracije, javni prevozi in drugi javni objekti), ki prav tako sevajo v naš organizem. Kakšen je vpliv brezžičnih naprav postane očitno, kadar pogledate običajno zelo dolg seznam razpoložljivih brezžičnih omrežij, ko vklopite iskanje omrežja na telefonu ali računalniku.

Dodatne osnovne informacije in aktualne novice najdete na naši spletni strani pa tudi na naših Facebook in Twitter straneh.

Zaščita na vašem domu

Zaščita v avtomobilu

Zaščita stran od doma

Zaščita za živali